Kahve Çeşitleri ve Türleri: Dünyada Bilinen 4 Tür Kahve Çekirdeği

Kahve! Yorgun anların kurtarıcısı, kokusu ve tadıyla bizi çeken aroması ile inanılmaz bir içecek! O zaman kahve çeşit ve türlerine yakından bakalım. Kahve neredeyse 1300 yıldır hayatımızın parçası olmuştur, insanlık tarihinin en eski içeceklerinden biri diyebiliriz. Yaklaşık 70 ülkede kahve yetiştiriciliği yapmaktadır. Ayrıca son yıllarda ülkemizde kahveye olan ilgi de katlanarak artmaktadır. Ama kaçımız gerçekten ne içtiğini biliyor? Kaç tane kahve çekirdeği türü var ve bunların özellikleri nelerdir? İşte bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir yazı…

Kavrulduktan sonra kahve çekirdeklerinin çoğu birbirine benzer. Ama dışarıda çok sayıda farklı kahve çekirdeği olduğunu biliyor musunuz? Örneğin kahve poşeti etiketlerinde “%100 Arabica” gibi farklı isimler olduğunu fark etmişsinizdir, ama gerçekten ne anlama geldiğini biliyor musunuz? 100’den fazla kahve türü vardır, ancak günlük bir fincan kahvemize gelince, önemli olan yalnızca iki tane vardır: Arabica ve Robusta (Coffea Canephora olarak da bilinir).

Arabica:

Arabica çekirdekleri, tonlarca şeker, meyve ve çilek ile daha tatlı, daha yumuşak bir tada sahip olma eğilimindedir. Kahveyi mükemmel asitlikle karakterize eden şarabımsı tadı ile asiditesi daha yüksektir. Sağlam tohumlara göre daha az kafein içerir, ortalama %1.5 kafein içerirler. Tohumlar, Robusta’dan neredeyse %60 daha fazla lipit* ve neredeyse iki katı şeker konsantrasyonu içerir. Arabica yeşil çekirdeklerinin fiyatı Robusta’dan iki kat daha pahalıdır, çünkü büyümek için hava durumu ve rakım gibi çok daha spesifik yetiştirme gereksinimleri vardır.Arabika, bugün dünya kahve üretiminin% 75’ini büyük bir paya sahiptir. Çekirdekler oval şekillidir. Çekirdekler Afrika, Papua Yeni Gine ve ağırlıklı olarak Latin Amerika’da yetiştirilmektedir. Kolombiya sadece Arabica fasulyesi üretiyor.

Lipit, tüm canlıların yapısında bulunan temel organik bileşiklerden biridir. Lipitler, doymuş ve doymamış yağlar olarak ayrılır. Doymamış yağlar, oda sıcaklığında sıvı hâlde bulunan lipitler; doymuş yağlar ise yine oda sıcaklığında katı hâlde bulunan lipitlerdir.

Kahve Çeşitleri ve Türleri: Lipit Organik Bileşiğin Açıklaması

Robusta:

Arabica ile karşılaştırıldığında, Robusta’nın tadı genellikle kauçuk veya ahşap olarak tanımlanır. Asitlik seviyeleri daha düşük ve daha basit aroma bileşikleridir, yani tadı daha az tatlıdır. Robusta kahve ağaçlarının büyümesi daha kolaydır ve hava koşullarına ve hastalıklara karşı daha dayanıklıdır. Robusta yeşil tohumlarının Arabica’dan yarı fiyatına ucuz olmasının ana nedeni budur. Kuvvetli ve acı tadı, Arabica tohumlarının neredeyse iki katı olan %2.7’ye ulaşan tohumlardaki kafein içeriğinin bir sonucu olarak da mevcuttur. Tohumlar dairesel şekildedir. Yalnızca Doğu Yarımküre’de, Afrika ve Endonezya’da yetiştirilmektedir.

Liberica:

Diğer kahve çekirdeklerine göre üretim oranı düşük olan kahve çekirdeği türüdür.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, Arabica ile daha yüksek kalitede ve Robusta’nın daha düşük kalitede olmasına rağmen, durum her zaman böyle değildir. Birinci sınıf spesiyalite Robusta kahvesi, genellikle düşük kaliteli Arabica kadar iyi veya ondan daha iyi bir tada sahiptir. Ancak, ileri teknoloji Robusta yaygın olarak kullanılmamaktadır veya mevcut değildir. Aksine, Robusta genellikle bir dolgu maddesi veya maliyet düşürücü olarak kullanılır.

Sonuçta, bu kişisel bir zevk meselesi. Bazı tüm Arabica karışımları çok yüksek ve çiçeksi, Robusta’nın karanlık sertliğinin bir kısmı karışımda iyi bir şey olabilir. Tam da bu nedenle Antalya’daki Latin restoranı Pio Gastro Bar ve Bistro, en iyi kahve deneyiminiz için Arabica ve Robusta tohumlarının bir karışımını kullanıyor. Acı Robusta ile birlikte Arabica’nın tüm tatlı notalarıyla, Antalya şehrinde yiyebileceğiniz en lezzetli Espresso ve Americano için mükemmel karışımı yarattık.

Kahve Çeşitleri ve Türleri: The Bean Belt olarak anılan Dünya Kahve Kemeri Bölgeleri
Kahve Çeşitleri ve Türleri: The Bean Belt olarak anılan Dünya Kahve Kemeri Bölgeleri

Yetişme Bölgeleri ve Aromaları:

Aslında dört ana kahve çekirdeği türü ve yüzlerce çeşidi vardır. Bütün bu kahveler Dünya üzerinde “Kahve Kemeri” olarak bilinen yerlerde yetişir. Bu Kahve Kemeri ekvator boyunca uzanır. Anlaşılacağı gibi kahve yıl boyunca ani sıcaklık değişimi iklimlerde değil de daha sıcak iklimleri tercih eder. Büyüme koşulları fasulyesine (çekirdek) göre değişiklikler gösterir: bazıları diğerlerinden daha fazla rakım veya yağmur gibi. Hasat edildikten sonra yapılan işlemler sırasında farklı tatlar elde edilir.

Arabica Aroması:

Düşük kafeinli ve pürüzsüz bir tada sahip bu kahve çekirdeği aromatik ve lezzetlidir. Dünyadaki kahvenin %80’i bu tür çekirdeklerden üretilmektedir. Şimdiye kadar üç ana fasulye çeşidini ele aldık. Şimdi bu kahve çekirdeklerinin ülkelere göre özelliklerini öğrenme zamanı. Çünkü sıcaklık ve yükseklik gibi onlarca faktör kahve çekirdeklerinin lezzetini etkiler.

Robusta Aroması:

Diğer türlere göre% 2.5 daha fazla kafein içeren bu kahve türü oldukça güçlü bir tada sahiptir.

Vietnam – Robusta:

Vietnam’daki savaştan etkilenmeyen tek şeyin kahve olduğunu bir dereceye kadar güvenle söyleyebiliriz. Vietnam’da, insanlar güçlü bir tadı olan Robusta kahve çekirdeğini tercih ediyorlar. Aslında, Vietnam’ın Robusta’nın ana ülkesi olduğu söylenebilir. Vietnam, dünyanın en iyi kahve ihracatçıları arasındadır.

Kahve Çeşitleri ve Türleri: Bölgeler: 1- Papua Yeni Gine, 2- Brezilya, 3- Sumatra, 4- Honduras, 5- Peru, 6- Guetamala, 7- Colombiya, 8- Etiyopya
Kahve Çeşitleri ve Türleri: Bölgeler: 1- Papua Yeni Gine, 2- Brezilya, 3- Sumatra, 4- Honduras, 5- Peru, 6- Guetamala, 7- Colombiya, 8- Etiyopya

Farklı Bölgelerde Yetişen Kahveler Nelerdir?

1. Brezilya / ARABICA

Kahvenin dünyada en çok üretildiği ülkelerden biri olan Brezilya, 2,5 milyar tondan fazla kahve üretimi kapasitesine sahiptir. Brezilya kahve çekirdeklerinin ün salmasındaki en büyük etkenlerden biri, birinci kalite kahve kalitesine sahip olmasıdır. Lezzetli oluşu ve geniş alanlarda kahve üretimi yapılması ile Brezilya, dünyada kahve çekirdeği denince akla gelen ilk ülkedir.

2. Vietnam / ROBUSTA

Vietnam’da savaş yıllarının belki de etkilemediği tek şey olan Robusta kahve çekirdeği, sert içimli bir kahve türüdür. Robutsa’nın anavatanı sayılabilen Vietnam, Robusta kahve türünü en çok ihraç eden ülkelerdendir.

3. Hindistan / ROBUSTA-ARABİCA

Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri bakımından oldukça zengin bir ülke olan Hindistan’ın güney bölgelerinde yetiştirilen kahve, yumuşak ve asidi yüksek özelliktedir.

4. Kolombiya / ARABICA

1 milyar tona yakın kahve üretimi ile bu alanda hatırı sayılır bir konuma sahip olan Kolombiya, lezzet olarak Brezilya kahvesine en yakın kahve çekirdeklerini üretmektedir.

5. Endonezya / ROBUSTA-ARABICA

Büyük bir kahve üretim kapasitesine sahip olan Endonezya, ilginç kahve türleriyle adını sıkça duyurmaktadır. Kolombiya ve Brezilya kahveleri kadar kaliteli olmasa da Endonezya kahve üretimi ile dünyada önemli bir konuma sahiptir.

7. Uganda / ARABICA-ROBUSTA

Kahvesinin aroması ile tanınan Uganda, şarapsı asitliğe ve özel aromaya sahip kahvesi ile üne sahiptir. Etiyopya ve Kenya kahveleri kadar tercih edilmeyen Uganda kahvesi, ülke ekonomisi için büyük öneme sahiptir. Uganda’nın önemli kahve türleri arasında Bugishu gösterilebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Gönder