HARIO V60’IN HİKAYESİ VE GELİŞİMİ

Hario V60, tüm Dünya’da kahve demleme ekipmanları ile büyük beğeni toplayan bir markanın “Hiromu Shibata Works” adıyla kurulduğu 1921 yılına kadar uzanan oldukça kısa bir geçmişi olan markanın hikayesidir. Hario V60’ı ve diğer kahve ekipmanlarını üretmeden önce o zamanlar ısıya dayanıklı bir cam üreticisiydi ve bugüne kadar fabrikası olan tek Japon üreticisi olmaya devam ediyor.

1921’den beri şirketin ürettiği ürün yelpazesi gelişmiştir. Şirket, 1964 yılında ilk laboratuar cam eşyası üretiminden itibaren ev halkının ve kahve endüstrisinin dikkatini çeken kahve sifonu olan ilk kahve demleme cihazını piyasaya sürdü. Bu noktada, ayrı bir cam eşya bölümü olan Hario Co., Ltd. kuruldu. O zamandan beri, bugün ilgilendiğimiz pourover yönteminin lansmanından önce uzun yıllar geçti.

Hario V60'nin Hikayesi: Hario 1921 Kurumsal Logosu
Hario V60’nin Hikayesi: Hario 1921 Kurumsal Logosu
Hario V60'nin Hikayesi: V60 Demleme Cam Sürahi ve Polikarbon V60 Demleyici
Hario V60’nin Hikayesi: V60 Demleme Cam Sürahi ve Polikarbon V60 Demleyici

Hario, Camların Kralıdır

Şirket, kurulduğu günden bu yana cam üretim pazarında lider konuma gelmiştir. 1. sınıf sertlik camı üreten bölüme verilen isim HARIO yani Camın Kralı oldu. Şirket, en yüksek kalitede cam eşya üretmekten gurur duymaktadır. Isıya dayanıklı camları silika kumu, boraks, borik asit, alüminadan yapılmıştır; tüm rafine doğal mineraller. Fabrikalarında elektrikli ısıtma sistemi kullanılıyor, yani bacaya gerek yok. Cam Kralı bu nedenle çevreye olan etkisiyle de ilgileniyor.

Hario V60'nin Hikayesi: Hario Porselenlerin hazırlık süreci
Hario V60’nin Hikayesi: Hario Porselenlerin hazırlık süreci

İkonik V60 Brewer

Hario’nun üretimi her zaman cam eşyalara odaklanmış olsa da, en ünlü ürünü aslında porselenden yapılmıştır. Demleme üreticisi, özel beyaz veya kırmızı renkleriyle tüm özel kafe barlarda bulunabilir. Zarif, konik şekle sahip seramik demleme üreticisi, şüphesiz sektörümüzdeki en popüler bira üreticilerinden biridir. Ama nasıl icat edildi ve şimdi nasıl üretiliyor?

Araştırmalar kıt bilgi sağladığını kanıtladı, ancak 1980’lerde pazarda pourover’lardan ziyade daldırma demleme üreticilerinin hakimiyetinde olduğunu gördük, “Hario’nun tasarımcıları parabolik bir şeklin suya izin vererek daha temiz bir tada sahip bir fincan elde etmeye yardımcı olup olmayacağını merak ettiler. onları batırmak yerine araziden geçmek, ”dedi UK Hario web sitesi bizi bilgilendirdi. Tasarımcılar bir şeyin peşindeydi. Bunu şimdi biliyoruz, ancak fikirleri bazı engellerle karşılaştı ve V60 hayata geçmeden önce birkaç yıl geride kaldı.

Hario V60'nin Hikayesi: y = x² V60 İkonik Şekli
Hario V60’nin Hikayesi: y = x² V60 İkonik Şekli

y = x² V60 Şeklinin Başlangıcı

Ortaya çıkan koni, bir kağıt filtre tutacak şekilde tasarlandı, büyük bir damlama deliğine sahipti ve demleme makinesinin iç tarafında, demleme sırasında havanın salınmasına izin veren spiral nervürler vardı. Bunlar, V60’ın standart özellikleridir. 2004 yılında gerçeğe gelen özgün tasarımdan neredeyse hiçbir şey değişmedi. Günümüzde halen diğer tasarım özelliklerinin eklenmesiyle yüksek kaliteli malzemelerle üretilmektedir.

Hario V60’nin Hikayesi: Hario Arita Porselenleri Yapılışı

Tek Şekil, Birden Çok Boyut ve Renk

Orijinal seramik V60, bir Japon porselen markası olan Arita yaki kullanılarak üretildi. Arita yaki ince kilden yapılmış porselendir, bu da temiz, berrak seramikle sonuçlanarak şık bir görünüm verir. Bu Arita yaki seramik üretim yöntemi 400 yıllıktır ve bu güne kadar takip edilmiştir. V60 halen seramikleriyle tanınan Arita kasabasında üretilmektedir.

Ek olarak, külah, cam, metal, plastik dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden üretilmiştir, hatta biri zeytin ağacı tabanlı ve ünlü Copper baskısı olan iki özel baskı vardır. Seramik V60’ın 2018 sınırlı sürümü, birkaç yeni renk vaat ediyor; ilki, pembe, daha önce Londra Kahve Festivali 2018’de sergileniyor.

Yalan söylemeyeceğiz, çivit mavisi bizim favorimiz, rafımıza mükemmel bir şekilde sığacak! Parlak temiz bardaklar verebilen (güzel) tasarım özellikleri sayesinde V60’ın çok popüler olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, farklı malzemelerden yapılmış V60’ları kullanırken kahve demleme biçiminde farklılıklar olduğuna inanıyoruz.

Demlemedeki bu çok yönlülük, bir bardağın tadını çıkarmanın tek bir yolu olmadığı anlamına gelir. Seramik V60 hissini sevmemize rağmen, onunla seyahat etmek biraz zor olabilir. Zemine düşürmenin söz konusu olmadığı ve porselenin kalınlığı nedeniyle genellikle ön ısıtmanın daha zor olduğu gerçeğinden bahsetmiyorum bile. Su sıcaklığınızın olabildiğince sabit kalmasını tercih ederseniz, plastik demleme makinesi, seramik olana kıyasla düşük bir ısı tutma özelliğine sahiptir. Bu, demleme suyunun sıcaklığının yalnızca dakikalarca düşmesini sağlar. Ve şunu söylemeliyiz ki, plastik V60’ımız zaten birkaç kez yere sert bir şekilde çarptı.

Hario V60’nin Hikayesi: Arita Porselenlerin Hazırlanması

Metal versiyonlar seyahat amacına daha uygundur ve tasarım ekstraksiyona yardımcı olmak için getirilmiştir, ancak bakır ölçeğin maliyetli tarafında durmaktadır ve bu nedenle bir ev kurulumu için önerebileceğimiz son model olmaya devam etmektedir.

Plastik V60’ın bu kadar çok avantajı olmasına şaşırdınız mı? Biz de öyleydik ama her gün evde kullandıktan sonra anladık. Yanmış parmaklar veya yontulmuş köşeler yok, bir arkadaşın evine kolay ulaşım, neredeyse her durumda yakalanacak bir demleme üreticisi. Belki yarışma aşaması için değil, göründüğü yerde, beyaz seramik külahlar her zaman seçilmiş olanlar olmuştur!

V60 – rakiplerin tercih ettiği demleme üreticisi
Özel kafelerde sunulan V60 bira patlaması, dünya çapında Brewers Cup Şampiyonası sunumlarında düzenli olarak görünen demleme üreticisiyle el ele geliyor. Geçmişteki tüm sıralamalara bakıldığında, Dünya Demlemeciler Kupası Şampiyonası yedi vakanın beşinde V60 ile kazanıldı.

World Brewers Cup kazananları:

  • 2017 Tayvanlı Chad Wang
  • 2016 Japonya Tetsu Kasuya
  • 2015 Odd-Steinar Tøllefsen, Norveç
  • 2014 Yunanistan Stefanos Domatiotis
  • 2013 – ABD’den Erin McCarthy – Kalita Wave Demlemesi ile kazandı
  • 2012 – Avustralya’dan Matt Perger
  • 2011 – İrlanda Keith O’Sullivan – Chemex Demlemesi ile kazandı

Bu basit demleme makinesiyle bir tarifin ne kadar farklılık gösterebileceğini öğrenmek istedik, bu yüzden hepimizin öğrenebileceği yöntemleri hakkında harika videolar hazırlayan iki kahve uzmanıyla tavsiye aradık.

Scott Rao

Scott Rao

Scott Rao’nun tanıtıma ihtiyacı yok. Kredileri yalnızca V60 ile ilgili tutarsak, o Rao spininin babasıdır ve bir V60 ile tek döküm veya iki döküm yöntemini önerir.

Aşağıdakiler en önemli gerçeklerin özetidir, blog gönderisinin tamamını okuyabilirsiniz.

Kahve dozu: 20-22 gr kahve
Ön ıslak su: kahve dozunun ağırlığının 3 katı
@ 00:45 – ana dökümü 360 g’a kadar yapın ve çayı hafifçe karıştırın
@ 01:45 dk – ‘Rao dönüşü’ – filtreyi yanlardan tutun ve bulamacı döndürün, telvenin duvara yapışmasını önler ve kahve yatağının düzleşmesine yardımcı olur

Tetsu Kasuya

Tetsu, kendisine galibiyet getiren 4: 6 yöntemini icat eden ve şimdiye kadar Youtube’da 66.000’den fazla kez izlenen 2016 Dünya Demlemeciler Kupası Şampiyonu.

Tetsu, demlenen suyu 4: 6 oranına bölerek kahvenizin tadını ayarlayabileceğinizi söylüyor. % 40 tatlılık ve asitliği ayarlarken, kalan% 60 gücü ayarlar.

Kahve dozu: 20g
Grind: En kaba öğütme boyutu
Oranın% 40’ı: Kahve dozunun 3 katı, beş defa dökülür (5 × 60 = 300ml)
Dökmeler arasında 45 saniyelik molalar
Oranın% 60’ı: 3 eşit 60ml su dökün

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Gönder