Kahve Çeşitleri

Filtre Kahve

En basit anlatımıyla filtre kahve öncelikle öğütülme işleminden geçmiş kahve çekirdeklerinin, doğru sıcaklıktaki su ile birleşerek filtre üzerinden süzülerek hazneye dökülmesi işlemidir. Dünya genelinde en çok Kuzey Amerika da tüketilen filtre kahvenin; filtre kahve makinesi, French Press, V60, Chemex, Sifon gibi farklı demleme teknikleri mevcuttur.

Kaliteli Filtre Kahve için en az Çekirdek Seçimi Kadar Doğru Kavurma Önemlidir

Kaliteli filtre kahveyi diğerlerinden ayıran en belirgin özellik doğru kavurmadan kaynaklı çekirdek renginin espressoya oranla daha açık renk olmasıdır. Böylece doğru kavrulmuş ve doğru hazırlanmış filtre kahve bardağa döktüğünüzde özelliğinde bulunan onlarca aromanın, hem kokusu hem de tadı kolayca kendini belli edecektir. Maalesef günümüzde gerek bilgisiz kavurma gerek taze kahve yerine uzun süre raf ömrü kaygısıyla çekirdekler fazla kavrularak aromalarını kaybettiriliyor ve niteliksiz kahveler ortaya çıkıyor. Bu aşamada işini titizlikle ve başarılı şekilde yapan 3. nesil kahveciler sahneye çıkmaktadır.

Espresso

Espresso, günümüzde en çok tercih edilen ve en sevilen kahve türlerinden biri olarak yerini korumaktadır. Sadece espresso değil, espresso bazlı Cappucccino ve Latte gibi kahveler de tercih edilen kahvelerimiz arasında yerini aldı. Bugün neredeyse her sokak başında bir Coffee Shop yerini almış durumda ve biz kahve sevelerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Espresso Hazırlarken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir? 

Başarılı bir espresso hazırlarken dikkat edilecek birinci adım kahve çekirdeğinin öğütülme boyutudur. Olması gerekenden İnce öğütülen espresso yanmışa benzeyen acı bir tat verir tam tersi kalın öğütülen kahve ise tatsız ve sulu bir kıvama neden olur. Bunun yanı sıra öğüttüğümüz kahveyi hızlıca tüketmemiz önemli unsurlardan biridir. Kahveyi öğüttükten sonra 10 dakika geçene kadar tüketmemiz gerekir aksi takdirde kahve bayatlamaya başlayacaktır. Basınç doğru espresso için çok önemlidir ve dünyada bu değer 9bar olarak belirlenmiştir. Ayrıca su sıcaklığı da belirleyici unsurlardan olup 90 – 95 derece değerleri arasında olmalıdır. Son olarak da suyun miktarı espresso için çok önemlidir, doğru reçetelerin detaylarını blog sayfamızda bulabilirsiniz.

Çekirdek Kahve

Çekirdek kahve temel olarak Robusta ve Arabica olarak ikiye ayrılır.Dünya genelinde ürtelilen kahvelerin çoğunluğu Arabica daha düşük oranda ise Robusta olarak yetişir. Arabica çekirdekler daha yumuşak içimli ve aromaları belirgin meyve ve çiçek tatlarına sahiptir. Robusta ise temel olarak daha sert içimli ve toprakımsı bir tada sahiptir. Robusta çekirdekler daha yuvarlak Arabica çekirdekler ise daha ovaldir.

%100 Arabica Olarak Tercih Edilen Çekirdekler

Ucuz çekirdek kahve için Robusta tercih edilmek istense de gerçek filtre kahve ya da espresso bazlı kahve deneyimi yaşamak işin kesinlikle %100 Arabica çekirdekler tercih edilmelidir. Robusta çekirdekler kafein olarak Arabicaya oranla zengin olsada temel unsur olan tat beklentisini karşılayamamaktadır. Ülkemizde yeni yeni gelişen kahve kültürü ile birlikte tiryakiler doğru yörelerden seçilmiş ve doğru kavrulmuş Arabica çekirdeklerin zengin aramosanı keşfetmeye başlamış bu kalitede kahve üreten markalara değer vermeye başlamıştır. Doz Roastery olarak sadece zengin aromalara sahip çeşitli yörelerde yetişen nitelikli kahve çekirdeklerini tercih ediyoruz ve her çekirdeğin profesyonelce kendi özelliklerini göz önünde tutarak kavrulmasını sağlayarak gerçek kahve deneyimini siz değerli müşterilerimize sunuyoruz.

Filtre Kahve Makinesi

Piyasada çeşitli marka ve modellere sahip bir çok filtre kahve makinesi yer almaktadır. Genel olarak benzer işlevlere sahip oldukları için burada fiyat / performansa ve çoğunlukla kullanıcı deneyimi/yorumlarına dikkat etmeliyiz. Pahalı bir filtre kahve makinesi her zaman iyi bir kahve makinesi olmayabiliyor. Bu yüzden cihazınızı seçerken bir kere alacağınızı da göz önünde bulundurarark iyice araştırmanızı tavsiye ederiz.

Zamanlayıcılı/Timer Özelliğine Sahip Filtre Kahve Makineleri

Günümüzde zamanlayıcı özelliği bulunan filtre kahve makineleri sıkça tercih edilmeye başlandı. Yoğun iş temposunda ve sürekli koşturmaca içerisinde yaşayan insanlar çoğu zaman kahvaltıya vakit ayıramamakta. Bu durumda bu tarz makineler hayatımızı çok kolaylaştırmaktadır. Geceden filtresini ve kahvesini yerleştirip timer kurarak sabah kalkacağınız saatte mis gibi kahve aromalarıyla uyanmak güne pozitif ve enerjik başlamanıza sebep olacaktır. Arada çok büyük fiyat farkları olmamakla birlikte sabah zor uyananlardansanız bu tarz makineleri tercih edebilirsinz.

Kahve Demleme Teknikleri

3. Dalga Kahvecilerinin çoğalmasıyla kahve yapımına gösterilen özen büyük ölçüde günümüzde arttı, bir çok insan klasik kahve makinelerinin yaptığı kahveler yerine yeni nesil kahvecilerde yer alan bu özel tekniklerle hazırlanan kahveleri tercih ediyor. Doğru kahve demleme teknikleri bu aşamada çok fazla önem kazanıyor.

V60 Yöntemi

V60, dünyada kullanılan en popüler demleme ekipmanlarının biridir. Su sıcaklığı, dökme yöntemi, ön hazırlık ve demleme süreci kahvenin lezzetini etkileyen unsurlardandır. Demleme yönteminin reçetesini ve püf noktalarını bloğumuzda bulabilirisiniz.

Aeropress Yöntemi

Aeropress yöntemi, filtre kahve tutkunlarının yeni gözdesi haline gelen en yeni demleme yöntemlerinden biridir. 2005 yılında Amerikalı tasarımcı Alan Adler tarafından tasarlanmıştır. Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha yoğun ve daha gövdeli kahve demleyerek kahvenin aromalarını ön plana çıkartmaktadır.

Syphon Yöntemi

Syphon yöntemi, vakum pot diye de adlandırılır ve kesinlikle kahve demlemek için kullanılan en gösterişli yöntemlerden biridir. Almanya da 19. yüzyılın başlarında icat edilen bu yöntem en çok Japonya da yaygınlaşmış durumdadır. Syphon demleme yöntemi sonunda güçlü aromalı fakat içimi kolay güzel bir kahve ortaya çıkmaktadır.

French Press Yöntemi

French Press yöntemi, kolay ulaşılabilir olması ve kolay bir demleme ekipmanı olduğu için yaygın olarak evlerde de kullanılmaktadır. Bu yöntem kahve aromasının yoğunluğunu yüksek oranda yansıtabildiğinden genellikle beğenilmektedir.

Chemex Yöntemi

Chemex yöntemi, 1941 yılında Alman bilim adamı Peter J Schlumbohm tarafından icat edilmiş eski yöntemlerden biri sayılmaktadır. Bu yöntem uzunca bir süre kullanılmadıktan sonra günümüzde tekrar popüler hale gelmiştir. Chemex, kendine özgü filtresinden dolayı daha fresh ve yağsız bir demleme ortaya çıkartmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Gönder