Etiyopya – Uraga 250g

130,00

Siyah Frenk Üzümü, Şerbetçi Otu, Limon

Stokta yok

Açıklama

 

Ülke: Etiyopya
Bölge: Guji
Üretici: Zelalem Alemu Washing Station
İrtifa: 2.020 Metre
Tür: 74110 & 74112 Varyeteleri
Fermantasyon: Gün Kurusu
Tedarikçi: Ally Coffee
Hasat Yılı: 2020
Kavurma Derecesi: Açık – Orta

Afrika’nın en lezzetli kahvelerini üreten Etiyopya kahveleri ile her seferinde keyif vermeye devam ediyor. Bulutlarla kaplı dağlarından, yüzyıllık ağaçlarından ve kahve emekçilerinden çıkan bu özel ürünler nitelikli tarım ile fincanda nefis bir içeceğe dönüşüyor.

Etiyopya’nın güneyinde bulunan Guji bölgesindeki Uraga köyündeki çiftçiler topladıkları kahveleri işlenmeleri için Zelalem Alemu yıkama istasyonunda getiriyor. Burada biriken kahveler kalite kontrol aşamalarına tabi tutularak sadece tam olgunlaşmış kahve meyveleri yerden yüksek file yataklara alınıp kurutulmaya bırakılıyor. Kurutma işleminde kahve meyvelerinin eşit derecede kuruması için gün içinde bir çok kez ters yüz ediliyor.

Bu kahvenin diğer Etiyopya kahvelerinden farklı olmasının bir sebebi de sadece 74110 ve 74112 türü kahve ağaçlarının meyvelerinden oluşmasıdır. Bu türler 1970’lerde Jimma Tarım Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen ve 1974 yılında kataloglandıklarından 74 rakamları ile başlamaktadır, hem kahve hastalıklarına karşı dayanıklı hem de sağladıkları kahve meyvelerinin bolluğu ile öne çıkmıştır.

Fincanınızda ise tatlılığın ön planda olduğu katmanlı bir kahve bulacaksınız. Siyah frenk üzümü ve şerbetçi otu aromalarının ön planda olduğu bu kahve limon asiditesine de sahip. Aromatik, tatlı ve katmanlı; bu kahveyi tarif etmenin diğer bir yolu. Afiyet olsun!

Kategoriler: , ,
Yorumlar