Etiyopya – Idido 250g

85,00

Frenk Üzümü, Bergamot, Reçelimsi

Stokta yok

Açıklama

Ülke: Etiyopya
Bölge: Yirgacheffe
Çiftçi: Küçük Üreticiler
İrtifa: 2.250 Metre
Tür: Atalık Varyeteler / Gr 2
Fermantasyon: Tam Yıkanmış
Tedarikçi: Ally Coffee
Hasat Yılı: 2019

Kelimenin tam anlamıyla “Birçok Pınarın Ülkesi” olarak tercüme edilen Yirgacheffe, olağanüstü kahveler üretmek için ideal topografyaya, yükseltiye ve su kaynaklarına sahiptir.

Idido Yıkama İstasyonu, adını daha geniş Yirgacheffe kahve yetiştirme bölgesi olarak adlandırılan Yirgacheffe woreda’da bulunan Idido kasabasından almıştır. Idido, Etiyopya’nın en büyük kahve yetiştiricileri organizasyonlarından biri olan Yirgacheffe Kahve Çiftçileri Kooperatifi Birliği’nin yıkama istasyonlarından biridir. Idido’nun Fairtrade sertifikalıdır ve deniz seviyesinden 1900-2450 metre yükseklikte küçük çiftliklerin el ile topladığı kahve meyvelerinin işlenmesi ile üretilmiştir.

Bu lot, kahve meyvelerini çekirdekten tamamen ayırmak için manuel olarak patlatılıp fermante edildikten sonra tekrar yıkanarak yerden yüksek yataklarda kurutulmuştur. Bu sayede temiz ve tatlı bir kahve elde edilmiştir.

Çiftlik seviyesindeki tüm bu sıkı çalışma fincanımıza güzel tatlar getiriyor. Idido, hafif bir çiçek aroması ve frenk üzümü ve bergamotun tatlı tonlarını sunuyor. Bu kahve Yirgacheffe karakterinin fincana mükemmel bir yansıması. Afiyet olsun!

Kategoriler: , ,
Yorumlar