Colombia – La Claudina 250g

160,00

Çilek, İncir, Hurma

Stokta yok

Açıklama

 

Ülke: Colombia
Bölge: Antioquía
Üretici: Juan Fernando Saldarriaga
İrtifa: 1.320 – 1.870 Metre
Tür: Castillo, Caturra, Colombia
Fermantasyon: Soğuk Gün Kurusu
Tedarikçi: Rehm & Co.
Hasat Yılı: 2020
Kavurma Derecesi: Açık

Nitelikli kahve dendiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri Kolombiya, bunun ülkenin film ve dizilere konu olmuş geçmişi ile bizce alakası pek yok; tek sebebi var o da kaliteli ve lezzetli kahve üretimi yapması. Tropikal iklimi, nesilden nesile geçen kahve tarımı hakkında bilgi birikimi ve çiftçilerin tutkusu bu ülkeden çıkan kahvelerin mükemmel olmasında baş rol oynuyor.

Hacienda La Claudina ülkenin başkenti Medellin’in 100 kilometre güney batısında ve deniz seviyesinden 1.400 ila 1.600 metre arasında bulunan birkaç yamaca yayılmış tarlalardan oluşuyor. Tarlalar o kadar dik yamaçlara konuşlanmış ki bir yerden diğerine eşek sırtında gidilebiliyor. Ayrıca dik yamaçlar, hasat zamanında olgunlaşmış kahve toplama işlemini oldukça zorlaştırıyor.

Juan Saldarriaga kahve tarımına 2021 yılında ailesinden kalan tarlaları devir alarak başlamış O günden bugüne de sürekli kendini ve mahsulunu geliştirmeyi hedeflemiş. İlk başlarda birçok farklı türde (ilginç Castillo’lar, Caturra, Tabi, Bourbon, Geisha ve SL28) kahvenin ekimini ve bulunduğu topraklara uyumunu incelemiş sonrasında da en verimli olanların geliştirilmesi ve hasat sonrası işlemler ile ilgili geliştirmeler yapmış.

Bu kahve ise soğuk gün kurusu fermantasyon tekniği ile hazırlanmış bir ürün. Sadece olgunlaşmış kahve meyveleri toplandıktan sonra işleme tesiste getiriliyor ve Juan’ın tasarladığı kapalı sistem odacıklara yerleştiriliyor. Bu odacıklarda sıcaklığı ayarlanabilir hava akımı mekanizması ile kahveler belli bir nem oranına ulaşana kadar kurutuluyor. Bu sayede hem soğuk hava akımı kullanılarak meyvelerin zarar görmemesi sağlanıyor gem de teknik kontrol edilebilir oluyor.

Tüm bu emeğin ve çalışmanın fincanımızda yansıması ise oldukça keyif verici oluyor. Kavrulmuş kahveyi öğüttüğünüz an ortamı parfümsü ve meyvemsi bir aroma sarıyor. Bu aromatik deneyim kahveyi demlerken de devam ediyor. Kahvede ilk yudumdan itibaren kendini belli eden çilek notaları ile balımsı incir notaları genel olarak da hurma ve karamel tatlılığı var. Soğuk demleme tekniklerinde de çok keyif veren bu kahve, yaz günlerimizin favorisi. Afiyet olsun!

Kategoriler: , ,
Yorumlar