Colombia – El Mirador 125g

85,00

Tuzlu Karamel, Malta Eriği, Malt

Stokta yok

Açıklama

Ülke: Kolombiya
Bölge: Huila
Çiftçi: Elkin Ferney Guzman Vargas
İrtifa: 1.615 Metre
Tür: Tabi
Fermantasyon: Asetik Fermantasyon / Gün Kurusu
Tedarikçi: Ally Coffee
Hasat Yılı: 2020 – 2021

Kimilerine göre Kolombiya kahvesi kahvelerin en iyisidir. Bunu kanıtlamak için çok uğraşmaya gerek yoktur aslında çünkü Kolombiya’nın tropikal iklime sahip yüksek rakımlarında yetişen kahveler tattığınızda da anlayacağınız üzere dünyanın en iyi kahveleri arasındadır.

El Mirador’un üreticisi Elkin Guzman, doğduğu günden beri kahve ile iç içe olan birisi. Ailesi kahve tarımında 70. yılını kutluyor, Elkin de 12 yıldır hasat sonrası işleme teknikleri üzerine araştırmalar yapıyor. Açıkçası bu ailenin elinden çıkan Tabi varyetesi bu lot ilk tadımdan itibaren aklımızı başımızdan aldı.

Elkin ve ekibi kahve meyvelerini topladıktan sonra karakteristik yapısına ve şeker seviyelerine göre farklı fermantasyon teknikleri uyguluyor. Bu lot ise toplandıktan sonra içi su dolu plastik tanklara alınıp içine 10 – 12 gün boyunca oksijen basılıyor. Bu sayede asetik asit bakterilerin oluşması sağlanıp fermantasyon sağlanıyor. Ardından meyveler kurutma yataklarına alınıp 25 – 30 gün gölgede kurutuluyor.

Biz de böylesine yenilikçi fermantasyon tekniklerinin kahvede ortaya çıkarttığı tat profillerine hayran kalıp keyfini sürüyoruz. Asetik fermantasyon ve gün kurusu tekniği fincana tam bir macera olarak yansıyor. Çikolata likörü hissiyatında, kırmızı üzüm tatlılığında ve her yudumda şaşırtan, her gün farklı bir tadın ortaya çıktığı kadifemsi bir kahve. Keyifle tüketiniz!

Kategoriler: , ,
Yorumlar