Dünyada Bilinen Kaç Tür Kahve Çekirdeği Vardır?

Kahve! Yorgun anların kurtarıcısı, kokusu ve tadıyla bizi çeken aroması ile inanılmaz bir içecek! Kahve neredeyse 1300 yıldır hayatımızın parçası olmuştur, insanlık tarihinin en eski içeceklerinden biri diyebiliriz. Yaklaşık 70 ülkede kahve yetiştiriciliği yapmaktadır. Ayrıca son yıllarda ülkemizde kahveye olan ilgi de katlanarak artmaktadır. Ama kaçımız gerçekten ne içtiğini biliyor? Kaç tane kahve çekirdeği türü var ve bunların özellikleri nelerdir? İşte bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir yazı…

Kahve Türleri

Kahve çekirdekleri farklı türleri Hevesli bir kahve içiciyseniz, muhtemelen kaç çeşit kahve olduğunu merak ettiniz. Burada, farklı tatlar, vücutlar ve asitlik seviyelerine sahip farklı kahve çekirdekleri, kavurma spektrumu ve kahve karışımları için tam bir rehber bulacaksınız. Dört ana kahve çekirdeği türü vardır. Bütün bunlar Kahve Kemeri olarak bilinen şeyde yetiştirilir. Bu Kahve Kemeri ekvator boyunca, çünkü çoğu kahve sıcak bir iklimde yetişiyor. Büyüme koşulları fasulye arasında değişir: bazıları diğerlerinden daha fazla rakım veya yağmur gibi.

Her şeyden önce, 3 ana kahve çekirdeği türü vardır. Bu kahve çekirdeklerinin isimleri Robusta, Liberica ve Arabica’dır. Bu çekirdeklerin alt türleri de vardır. Ama bunlar ana çekirdek türleri diyebiliriz. Bu tür çekirdekler hasat edilirken ve işlemler sırasında farklı tatlar alır.

Arabica: Düşük kafeinli ve pürüzsüz bir tada sahip bu kahve çekirdeği aromatik ve lezzetlidir. Dünyadaki kahvenin% 80’i bu tür çekirdeklerden üretilmektedir. Şimdiye kadar üç ana fasulye çeşidini ele aldık. Şimdi bu kahve çekirdeklerinin ülkelere göre özelliklerini öğrenme zamanı. Çünkü sıcaklık ve yükseklik gibi onlarca faktör kahve çekirdeklerinin lezzetini etkiler.

Robusta: Diğer türlere göre% 2.5 daha fazla kafein içeren bu kahve türü oldukça güçlü bir tada sahiptir.

Liberica: Arabica ve Robusta’ya kıyasla düşük verimli bir kahve türüdür.

Vietnam – Robusta: Vietnam’daki savaştan etkilenmeyen tek şeyin kahve olduğunu bir dereceye kadar güvenle söyleyebiliriz. Vietnam’da, insanlar güçlü bir tadı olan Robusta kahve çekirdeğini tercih ediyorlar. Aslında, Vietnam’ın Robusta’nın ana ülkesi olduğu söylenebilir. Vietnam, dünyanın en iyi kahve ihracatçıları arasındadır.

Maecenas sit amet purus eget ipsum elementum venenatis. Aenean maximus urna magna, quis rutrum mi semper non. Cras rhoncus elit non arcu hendrerit rhoncus. Pellentesque dignissim volutpat orci at interdum. In id ipsum volutpat.

ANA KAHVE TÜRLERİ

Dünya üzerinde üç ana kahve türü bulunmaktadır. Bu türler, üretim özelliklerine göre farklı şekillerde aromalandırılarak piyasaya sürülür.

Arabica: İçimi kolay, düşük kafeinli olan Arabica kahve çekirdeği, lezzetli ve aromatiktir. Dünyadaki kahvelerin yaklaşık yüzde 80’i bu kahve çekirdeğinden üretilir.

Liberica: Diğer kahve çekirdeklerine göre üretim oranı düşük olan kahve çekirdeği türüdür.

Robusta: Diğer kahve çekirdeği türlerine göre yüzde 2,5 daha fazla kafein içeren, sert içimli bir kahve çekirdeği türüdür.

Genel olarak kahve çekirdeği 3 çeşittir. Kahve çekirdekleri ülkelere göre farklı özellikler barındırmaktadır.

1. BREZİLYA / ARABICA

Kahvenin dünyada en çok üretildiği ülkelerden biri olan Brezilya, 2,5 milyar tondan fazla kahve üretimi kapasitesine sahiptir. Brezilya kahve çekirdeklerinin ün salmasındaki en büyük etkenlerden biri, birinci kalite kahve kalitesine sahip olmasıdır. Lezzetli oluşu ve geniş alanlarda kahve üretimi yapılması ile Brezilya, dünyada kahve çekirdeği denince akla gelen ilk ülkedir.

2. VİETNAM / ROBUSTA

Vietnam’da savaş yıllarının belki de etkilemediği tek şey olan Robusta kahve çekirdeği, sert içimli bir kahve türüdür. Robutsa’nın anavatanı sayılabilen Vietnam, Robusta kahve türünü en çok ihraç eden ülkelerdendir.

3. HİNDİSTAN / ROBUSTA-ARABİCA

Arabica ve Robusta kahve çekirdekleri bakımından oldukça zengin bir ülke olan Hindistan’ın güney bölgelerinde yetiştirilen kahve, yumuşak ve asidi yüksek özelliktedir.

4. KOLOMBİYA / ARABICA

1 milyar tona yakın kahve üretimi ile bu alanda hatırı sayılır bir konuma sahip olan Kolombiya, lezzet olarak Brezilya kahvesine en yakın kahve çekirdeklerini üretmektedir.

5. ENDONEZYA / ROBUSTA-ARABICA

Büyük bir kahve üretim kapasitesine sahip olan Endonezya, ilginç kahve türleriyle adını sıkça duyurmaktadır. Kolombiya ve Brezilya kahveleri kadar kaliteli olmasa da Endonezya kahve üretimi ile dünyada önemli bir konuma sahiptir.

7. UGANDA / ARABICA-ROBUSTA

Kahvesinin aroması ile tanınan Uganda, şarapsı asitliğe ve özel aromaya sahip kahvesi ile üne sahiptir. Etiyopya ve Kenya kahveleri kadar tercih edilmeyen Uganda kahvesi, ülke ekonomisi için büyük öneme sahiptir. Uganda’nın önemli kahve türleri arasında Bugishu gösterilebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Gönder